Czy poradzę sobie bez wcześniejszej wiedzy informatycznej?
Oferta kierunku studiów Bioinformatyka jest skierowana przede wszystkim do absolwentów liceów profilu biologiczno-chemicznego, dlatego program nauczania uwzględnia podstawy wiedzy informatycznej i każdy student poradzi sobie na kierunku bez doświadczenia w programowaniu.
Jakie są limity przyjęć?
Kierunek Bioinformatyka jest niewielkim kierunkiem, na który składają się dwie grupy zajęciowe, dlatego limit przyjęć wynosi 26 osób na I stopień; na II stopień limit wynosi 18, co odpowiada jednej grupie zajęciowej. Jest to liczba, która zapewnia efektywne kształcenie oraz pozwala prowadzącym zachować bardziej indywidualne podejście do każdego studenta.
Czy poradzę sobie bez obszernej wiedzy biologicznej?
Brak rozszerzonej biologii w liceum na pewno będzie wymagał od studenta większej pracy na pierwszym i drugim semestrze studiów I stopnia, ale są to zaległości, które można nadrobić. W poprzednich latach na kierunek składały podania osoby, które skończyły profil matematyczno-informatyczny lub matematyczno-fizyczny, a które z powodzeniem radzą sobie na kierunku i są zadowolone ze swojego wyboru, który pozwala im nauczyć się jak tworzyć oprogramowanie i rozwiązania algorytmiczne dla biologii i medycyny.
Dlaczego warto iść na ten kierunek?
Bioinformatyka jest stosunkowo nową, ale bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną nauki.
Czy pierwszy rok jest wymagający?
Studia zdecydowanie różnią się od szkoły średniej. Pierwszy rok jest czasem oswojenia się z życiem studenckim i funkcjonowaniem uczelni. Jest on wymagający, ale jest to kwestia indywidualna. Prowadzący i pracownicy Biura Obsługi Studenta są wyrozumiali i chętni do pomocy.
Czy na tym kierunku są jakieś specjalizacje?
Bioinformatyka jest stosunkowo nową interdyscyplinarną dziedziną nauki, która ciągle poszerza pole, którym się zajmuje. Z tego powodu nie ma określonych specjalizacji. Absolwent I stopnia, może kontynuować studia na II stopniu, na których może wybrać specyficzne moduły pozwalające rozwinąć się w konkretnych obszarach naukowych: bioinformatyce sekwencji, strukturalnej, środowiskowo-medycznej oraz tworzeniu oprogramowania bioinformatycznego, które pomogą wyspecjalizować wiedzę i umiejętności studenta, ale nie determinują ostatecznie ścieżki na przyszłość.
Matematyka nie jest moją mocną stroną. Czy poradzę sobie z przedmiotami matematycznymi na tym kierunku?
Oferta studiów na kierunku Bioinformatyka jest przede wszystkim dostosowana do absolwentów liceów profilu biologiczno-chemicznego, dlatego kolejne zagadnienia matematyczne są wprowadzane w toku studiów równolegle z rozwojem studenta w programowaniu i algorytmice, co pozwala sobie w łatwiejszy sposób poradzić z wymaganym materiałem.
Czy przedmioty informatyczne są bardzo wymagające?
Przedmioty informatyczne polegające na programowaniu wymagają umiejętności logicznego myślenia i regularnych ćwiczeń. Nie są jednak bardzo wymagające pod względem ilości materiału pamięciowego do przyswojenia, a wprowadzanie następnych elementów na zajęciach w odpowiedniej kolejności, pomaga zrozumieć całość tematów, co na pewno ułatwia studentom naukę przedmiotów bioinformatycznych.
Jakie języki programowania można poznać na studiach?
W toku nauczania studenci mają możliwość poznania kilku języków programowania, ale największy nacisk jest położony na język Python, C++ oraz R, ponieważ są one najczęściej wykorzystywane w bioinformatyce.
Czy trzeba umieć coś wcześniej programować, czy nauka jest od zera?
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Assumenda, dolorum, vero ipsum molestiae minima odio quo voluptate illum excepturi quam cum voluptates doloribus quae nisi tempore necessitatibus dolores ducimus enim libero eaque explicabo suscipit animi at quaerat aliquid ex expedita perspiciatis? Saepe, aperiam, nam unde quas beatae vero vitae nulla.
Czy nauka programowania jest trudna?
Nauka programowania nie jest trudna, może być wręcz bardzo ciekawa i pełna frajdy. Jest jednak inna od nauk biologicznych, ponieważ, aby dobrze ją opanować, należy systematycznie ćwiczyć, czyli pisać własny kod. Ostatecznie daje jednak wiele satysfakcji, kiedy napisany przez nas program działa.
Gdzie odbywają się zajęcia?
Zajęcia odbywają się na Kampusie Morasko w gmachu Wydziału Biologii UAM - Collegium Biologicum oraz Collegium Mathematicum, które jest budynkiem Wydziału Matematyki i Informatyki UAM. Pojedyncze zajęcia będą się odbywać także na Wydziale Chemii UAM oraz na Wydziale Fizyki UAM. Wszystkie wymienione budynki stanowią część nowoczesnego kompleksu naukowego przy ul. Uniwersytetu Poznańskiego.
Czy jest wymagane posiadanie komputera z konkretnym systemem operacyjnym?
Lorem ipsum.