Kariera

Praca po studiach

Studia bioinformatyki kształcą wysokiej klasy specjalistów poszukiwanych zarówno w sektorze akademickim, jak i przedsiębiorstwach prywatnych.

Studia doktoranckie

Absolwent studiów magisterskich ma wiedzę specjalistyczną opartą na gruntownej znajomości bioinformatyki oraz powiązanych z nią zagadnień informatyki i biologii. Kompetencje te stanowią idealną podstawę do podjęcia pracy naukowej w ramach szkoły doktorskiej w zakresie dyscyplin naukowych takich jak: nauki biologiczne, inżynieryjno-techniczne, jak również o profilu biomedycznym, zarówno w kraju jak i za granicą.

Wielu naszych doktorantów bioinformatyki zdobywa liczne nagrody i stypendia za wybitne osiągnięcia naukowe (np. przyznawane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Praca badawcza

Studia bioinformatyki przygotowują studentów do działania w przedsięwzięciach interdyscyplinarnych. Nabyta wiedza i umiejętności bioinformatyczne sprawią, że absolwent jest przygotowany do pracy badawczej w krajowych lub zagranicznych ośrodkach akademickich oraz badawczych zajmujących się genomiką, transkryptomiką, biologią ewolucyjną, strukturalną i molekularną.

Ponadto, bioinformatycy są wyjątkowo poszukiwanymi członkami zespołów badawczych we wszystkich dziedzinach nauk biologicznych, w tym biologii molekularnej, biotechnologii czy ekologii.

Praca w sektorze prywatnym

Absolwenci bioinformatyki są aktywnie poszukiwani przez pracodawców w sektorze prywatnym, szczególnie przez firmy bioinformatycze, których dynamicznie przybywa na rynku polskim i zagranicznym. Program studiów był konsultowany oraz recenzowany przez przedstawicieli branży bioinformatycznej m.in. Ardigen S.A., Roche Global IT Solution Centre, GenXone S.A.

W proces kształcenia włączeni są pracodawcy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, ponieważ mają one ogromny wpływ na kształtowanie wśród studentów kompetencji liderskich. Już w trakcie studiów, studenci mają możliwość nawiązania współpracy z pracodawcą w formie stażu studenckiego, który stanowi wstępne zapoznanie ze środowiskiem pracy i strategią badawczo-rozwojową sektora prywatnego. W połączeniu z edukacją nabytą podczas studiów w dziedzinie przedsiębiorczości stanowi to doskonałe przygotowanie do wejścia na rynek pracy zarówno w istniejących firmach bioinformatycznych lub we własnej firmie bioinformatycznej.

Praca w sektorze farmaceutycznym i medycznym

Edukacja w zakresie biologii i bioinformatyki strukturalnej stanowi bardzo dobre przygototwanie teoretyczne i praktyczne do podjecia pracy w działach badawczo-rozwojowych firm farmaceutycznych zajmujących się m.in. poszukiwaniem nowych leków.

Umiejętności w zakresie bioinformatyki sekwencji m.in. związane z analizą danych genomicznych są poszukiwane przez pracodawców z sektora medycznego szczególnie w kontekście diagnostyki i medycyny spersonalizowanej. Diagnostyka medyczna coraz częściej sięga po nowoczesne osiągnięcia biologii molekularnej, gdzie potrzebne są umiejętności bioinformatyczne analizy danych pacjenta. Natomiast genomika spersonalizowana szeroko korzysta z intensywnie rozwijanych umiejętności obróbki danych pochodzących z sekwencjonowania całych genomów i egzomów. Na rynku polskim istnieją już firmy działające w tym sektorze jak na przykład MNM Diagnostics, która współpracuje z UAM w ramach kierunku Bioinformatyka.

Praca w sektorze biotechnologicznym

Współczesna biotechnologia i biologia molekularna szeroko korzystają z rozwiązań bioinformatycznych. Dlatego absolwenci kierunku bioinformatyka znajdują zatrudnienie w firmach z sektora biotechnologicznego, których celem jest m.in. uzyskanie wzrostu plonowania roślin użytkowych (mniej nawozów sztucznych), zwiększenie zawartości składników odżywczych oraz osiągnięcie innych właściwości roślin, dzięki którym możliwe jest zmniejszanie użycia nawozów sztucznych, jak również pestycydów i innych środków ochrony roślin.

Praca w sektorze informatycznym

Programowanie i analiza danych, a w szczególności algorytmy uczenia maszynowego stanowią poszukiwane umiejętności nie tylko w sektorach biomedycznych, ale także w sektorze IT, szczególnie w dziedzinie Data Science, która łączy wiedzę biznesową, z matematyką, statystyką i programowaniem. Głównym zadaniem Data Science jest przełożenie zgromadzonych danych na realną wartość biznesową. W dziedzinie tej najczęściej wykorzystywane są języki programowania Python i R, którą są wiodące na studiach Bioinformatyki.